Portfolio page

Project details:

 • Date:

   01 Kasım 2013

 • Client:

   Enerjisa

 • Task:

   Otomasyon Sistemi Revizyon ve İlaveleri

 • Category:

   Energy, Water

Enerjisa Üretim, Kocaeli, Adana, Çanakkale, Mersin ve Bandirma´da faaliyet gösteren toplam 1306,5 MW kapasiteli beş doğal gaz kombine çevrim santrali, Çanakkale’de 30 MW kurulu gücündeki rüzgar santrali ve Antalya, Mersin ve Kahramanmaraş´ta işletmede olan 316 MW kurulu güce sahip çesitli hidroelektrik üretim santrallerinin devreye alınması ile birlikte 2011 sonu itibariyle toplam 1653 MW kurulu güce ulaşmıştır.

Enerjisa 2010 yılında Gazipaşa Kızıldüz HES üzerinde yer alan 4 adet regülatörü için kapak otomasyon projesi başlattı. Çalışmakta olan mevcut sisteme yapılacak revizyonlar için hazırlamış olduğumuz çözüm önerileri ile ilk defa proje yapacağımşz Enerjisa ile el sıkıştık.

Proje kapsamında 5 ayrı merkezde yer alan toplam 15 adet kapak kontrolünü Premium ve Twido PLC setleri ile uygulayarak çalışmakta olan tesisin mevcut otomasyon altyapısına entegre ettik. Aynı zamanda tesiste mevcut Usdata Factorylink SCADA üzerinde de revizyon ve ilaveler gerçekleştirdik.

2011 yılında Gazipaşa Şahmallar HES için de bir takım revizyonlar gerçekleştirdik. Aynı yıl içerisinde Mersin Mut Birkapılı HES için de 13 adet kapak kontrolü gerçekleştirdik. Bu projede ilk defa ABB ACS800 sistemi ile tanıstık. Sistem üzerinde revizyon ve ilavelerimizi sorunsuz bir şekilde uygulayarak devreye almayı tamamladık.